Írán (foto)

FOTOGALERIEÍrán, nebo též ještě v nedávné minulosti Persie, má v současnosti na 76 milionů obyvatel, rozloha tohoto státu pak činí zhruba 1,9 milionů kilometrů. Sousedy Íránu jsou Irák, Turecko, Arménie, Ázerbajdžán, Turkmenistán, Afghánistán a Pákistán.

Íránu najdete hlavně zajímavé pozůstatky někdejšího antického osídlení. Ruiny Persepole, kterou dobyl svého času i Alexander Veliký, současná metropole Teherán, nebo třeba „divoký“ Kurdistán, který známe i díky Lexu Barkerovi. A co takhle historické město Isfahán, kde je prakticky od nepaměti i univerzita? Zajímavá je i zdejší Šáhova mešita, a když už zde budete, prohlédněte si místní špičkové koberce. :-) Navštívit můžete i města jako Kermán a Kazvín, tamní nejvyšší vrcholek Damávand (5610 metrů nadmořské výšky!) nebo i další přírodní scenérie, mezi nimiž dominuje šestnáct národních parků o celkové rozloze více než půldruhého milionu hektarů.

Persie, respektive Írán, ale nežije jen dávnou historií. Koneckonců, můžete se o tom snadno přesvědčit sami!Autor - Jaroslav Hruška

Zveřejněno - 21.01.2013 12:16

Nejnovější články do Vaší schránky:
REKLAMA:
REKLAMA:

Reklama

(c) 2005-2017, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška & Štefan Mazáň