Sanliurfa, posvátné město kde se narodil Abrahám (foto)

TURECKOMěsto, které je pro tuzemské uši známější pod názvem Edessa, má v současnosti zhruba půl milionu obyvatel. Sanliurfa je prokazatelně osídlena více než šest tisíc let, nachází se ostatně blízko oblasti, kde vznikaly v Mezopotámii první lidské kultury, stejně jako v nedalekém Harranu.

Dnešní Sanliurfa je historicky významná hlavně díky křížovým výpravám, někdejší křesťanské hrabství Edessa, ale příliš dlouho nevydrželo a znovu spadlo pod nadvládu muslimů, kam ostatně patří dodnes. Je ale rovněž lokalitou, která je významná jak pro islámskou, tak i pro křesťanskou kulturu. Ptáte se proč? Podle pověsti se zde totiž narodil praotec Abrahám.

Sanliurfa ale nabízí i jezírka naplněná posvátnou vodou, která je opravdu průzračná a můžeme zde obdivovat spoustu typicky českých ryb – kaprů. Než si projdeme tamní městský park, do kterého jsou tato jezírka situována, uplyne nejspíš celé odpoledne. Ale vlastně proč ne?

Protože jsme v Turecku, najdeme zde i turecké lázně, pocházející z dob nadvlády Ottomanů. Dále pak takzvaný Göbekli Tepe, což je takřka dvanáct let tisíc starý chrám, pravděpodobně vůbec nejstarší svého druhu na světě. Od Sanliurfy je vzdálen pouhých patnáct kilometrů a určitě stojí za návštěvu. Je poměrně neokoukaný, řečtí a turečtí archeologové jej odhalili teprve v roce 1994. Neolitický komplex vypadá na svou dobu poměrně impozantně…Autor - Jaroslav Hruška

Zveřejněno - 03.11.2013 09:09

Nejnovější články do Vaší schránky:
REKLAMA:
REKLAMA:

Reklama

(c) 2005-2017, Desperado.cz | Provozuje - Jaroslav Hruška & Štefan Mazáň